Texty
- Seznámení s jazykem Python a aplikačním serverem Zope – podklady pro prezentaci, rok 2004.
- První jazyk: Python – článek o výhodách programovacího jazyka Python ve výuce informatiky. (VM spolupracoval na překladu a vzhledu.)
- Jan Švec: Učebnice jazyka Python (aneb Létající cirkus), verze 2.2, 12/2002, PDF, O dokumentu, zrcadlo umístěno se svolením autora překladu. (VM se na obsahu nepodílel.)
- Návrh webového systému řízení malé společnosti – Realizovaný a provozovaný informační systém, DP rok 2007, formát PDF
- Od katastrof k nehmotným infekcím – Evoluce, geny, memy… (školní práce, rok 2004)
- Jiří Vaculný: Agilní metodologie programování, zrcadlo dokumentu, originál, rok 2003
Software
Kromě drobných příspěvků do různých svobodných programů se věnuji hlavně vývoji na zakázku. Nějaký software mi však bylo povoleno zveřejnit či jsem jej vyrobil ve volném čase:
- My Certificate Wizard, minimalistický nástroj pro generování požadavků na certifikáty (MS Windows)
- datovka2email - rozšíření programu Datovka, které umožňuje plně automatické přeposílání kompletních přijatých a odeslaných datových zpráv v dané Datové schránce na zadané e-mailové adresy.
- Další kód na GitHubu
- Webová pomůcka pro vývojáře v Djangu: Django models in no time
Svobodný software
Fakt, že za licenci k softwaru nezaplatíte rozhodně neznamená, že ten program je nekvalitní.
V osmdesátých letech minulého století vzniklo ve Spojených státech v akademické oblasti hnutí Free Software Foundation jako reakce na uzavřený model vývoje softwaru. Tento komerční model má za následek zejména závislost uživatelů na obchodních záměrech jednoho producenta.
Princip svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem (angl. Free and Open Source Software) je právě opačný: Zapojit do jeho vývoje dobrovolníky z celého světa a sdílet tak jejich schopnosti.
Nyní může být i laikovi patrné, že to nikdy nebyla žádná hurá akce. S vývojáři svobodného softwaru dnes běžně spolupracují i nadnárodní společnosti - ku prospěchu obou stran. V souvisejících oborech se točí miliardy dolarů. Svobodný software je však i nadále zdarma a výborně přizpůsobitelný prostředí, do kterého se má nasadit.
Asi nejznámějším plodem této iniciativy, která je podporovaná prací tisícovek profesionálů, je operační systém GNU/Linux s desítkami tisíc malých i velkých programů.
Využívání svobodného softwaru k implementaci širokého spektra úkolů je výhodné například pro jeho přímočarost a otevřenost nebo kvůli ochotným komunitám lidí (složeným z jeho uživatelů i tvůrců), kteří v případě potíží poradí s řešením.