Texty

Software

Kromě drobných příspěvků do různých svobodných programů se věnuji hlavně vývoji na zakázku. Nějaký software mi však bylo povoleno zveřejnit či jsem jej vyrobil ve volném čase:

  • My Certificate Wizard, minimalistický nástroj pro generování požadavků na certifikáty (MS Windows)
  • datovka2email - rozšíření programu Datovka, které umožňuje plně automatické přeposílání kompletních přijatých a odeslaných datových zpráv v dané Datové schránce na zadané e-mailové adresy.
  • Další kód na GitHubu
  • Webová pomůcka pro vývojáře v Djangu: Django models in no time

Svobodný software

Fakt, že za licenci k softwaru nezaplatíte rozhodně neznamená, že ten program je nekvalitní.

V osmdesátých letech minulého století vzniklo ve Spojených státech v akademické oblasti hnutí Free Software Foundation jako reakce na uzavřený model vývoje softwaru. Tento komerční model má za následek zejména závislost uživatelů na obchodních záměrech jednoho producenta.

Princip svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem (angl. Free and Open Source Software) je právě opačný: Zapojit do jeho vývoje dobrovolníky z celého světa a sdílet tak jejich schopnosti.

Nyní může být i laikovi patrné, že to nikdy nebyla žádná hurá akce. S vývojáři svobodného softwaru dnes běžně spolupracují i nadnárodní společnosti - ku prospěchu obou stran. V souvisejících oborech se točí miliardy dolarů. Svobodný software je však i nadále zdarma a výborně přizpůsobitelný prostředí, do kterého se má nasadit.

Asi nejznámějším plodem této iniciativy, která je podporovaná prací tisícovek profesionálů, je operační systém GNU/Linux s desítkami tisíc malých i velkých programů.

Využívání svobodného softwaru k implementaci širokého spektra úkolů je výhodné například pro jeho přímočarost a otevřenost nebo kvůli ochotným komunitám lidí (složeným z jeho uživatelů i tvůrců), kteří v případě potíží poradí s řešením.