Jestliže jste již někdy napsali opravdu velký shellovský skript, jistě znáte tuto situaci: chcete do programu přidat nějakou novou funkci, ale ten je již příliš pomalý, rozsáhlý a komplikovaný, případně tato nová vlastnost vyžaduje volat jinou funkci, které je přístupná pouze z jazyka C ...Obyčejně tento problém není natolik podstatný, abyste se rozhodli celý skript přepsal do C, třeba používáte řetězce proměnné délky nebo další vysokoúrovňové datové typy (jako třeba seznamy nebo asociativní pole), jež můžete snadno používat v shellu ale již ne v C. Jistě, všechny tyto typy lze implementovat v C, ale zabralo by to pravděpodobně mnoho času a nejspíš si na to ani netroufáte.
Stejně tak jiná situace: pracujete na projektu, který používá množství C knihoven a cyklus napiš/zkompiluj/otestuj je již příliš zdlouhavý. Vy ale potřebujete pravý opak - rychlý a efektivní vývoj. Třeba dokonce chcete napsat program, který bude používat skriptovací jazyk, ale nechcete navrhovat a ladit vlastní interpretr.
V těchto případech je právě Python vhodným jazykem pro vás. Lze se jej velice snadno naučit (mluví se o několika málo dnech pro získání základních znalostí), přesto se jedná o skutečný programovací jazyk nabízející mnoho typů a struktur. Nechají se v něm napsat opravdu velké a rozsáhlé projekty. Také je více odolný proti chybám programátora než obyčejné C, přičemž těží ze všech výhod vysokoúrovňového jazyka, má vestavěné vysokoúrovňové datové typy jako seznamy nebo asociativní pole, díky čemuž ušetříte mnoho času, který byste jinak věnovali jejich implementování v C. Kvůli těmto obecnějším datovým typům je Python vhodnější pro mnohem více problémů než jazyky Awk nebo Perl, mnoho úkolů se za použití Pythonu řeší dokonce snadněji než v těchto jazycích.
Python umožňuje rozdělit vaše programy do samostatných modulů, které mohou být snadno použity i v jiných programech a projektech. Již základní distribuce Pythonu obsahuje velké množství standardních modulů, které můžete použít jako základ vašich programů, případně se z nich můžete přiučit hodně běžně programátorských obratů. Mezi nimi najdete také moduly pro práci se soubory, systémovými voláními, sokety a také moduly sloužící jako rozhraní ke grafickému uživatelskému rozhraní Tk.
Python je interpretovaný jazyk, čímž programátorovi šetří množství času. Již žádné kompilování a linkování programů. Interpretr může být použit interaktivně, což vám umožní snadné experimentování s jazykem samotným stejně jako s jednotlivými moduly. Jednoduše takto lze testovat také vaše uživatelské funkce a třídy. S trochou zručnosti je použitelný i jako výkonný kalkulátor obohacený o mnoho matematických funkcí.
Programy v Pythonu jsou velice kompaktní a snadno pochopitelné. Zároveň jsou typicky mnohem kratší než ekvivalentní kód implementovaný v C nebo C++ a to z mnoha důvodů:
Python je rozšiřitelný: umíte-li programovat v jazyce C pak pro vás bude hračkou přidávání nových interních funkcí nebo modulů pro zajištění maximální rychlosti časově náročných operací, případně takto můžete interpretovanému kódu zajistit přístup ke knihovnám, které jsou distribuované pouze v binární formě (např. knihovny od výrobců hardware apod.). Můžete také přilinkovat interpretr k vaší aplikaci napsané v C a naplno tak využít potenciálu tohoto jazyka, který je jako stvořený pro úlohu ideálního skriptovacího jazyka.
Jazyk Python je pojmenovaný podle pořadu společnosti BBC "Monty Python's Flying Circus" a jeho název tedy nemá nic společného s hady.1.1 Guido van Rossum je vášnivým fanouškem tohoto pořadu a při práci s Pythonem se doslova na každém rohu setkáte s proprietami majícími svůj původ v tomto pořadu.
Jestliže jste dočetli až sem, jistě jste již poznali, že Python není jen jedním z řady interpretovaných jazyků. Chcete poznat tento skvělý jazyk více do hloubky? Pak pravděpodobně nejlepší cestou, jak se ho naučit, je přečtení této učebnice spolu s jeho používáním.
V další kapitole této učebnice již získáte základní znalosti pro ovládání samotného interpretru - běhového prostředí jazyka. Tato kapitola se pohybuje spíše v teoretické rovině, ale po jejím přečtení již budete připraveni začít s jazykem pracovat naplno.
Zbytek učebnice na jednoduchých příkladech ukazuje, jak používat jazyk co nejefektivněji, přičemž vysvětluje i nezbytně nutnou teorii jako jsou jednoduché výrazy, příkazy a datové typy, poté budou následovat výklad funkcí a modulů a nakonec nastíníme problematiku pokročilejších vlastností jazyka jako jsou výjimky a třídy včetně implementace objektově orientovaného programování v jazyce Python.