První pohled

Copyright © 2002 Jan Švec honza@py.cz. Všechna práva vyhrazena

Viz konec dokumentu, kde najdete kompletní informace o podmínkách užívání tohoto dokumentu.

 

 

Překlad z originálního anglického dokumentu "Python Tutorial" autorů Guida van Rossuma a Freda L. Drakea. Originální copyright:

Copyright © 2001 Python Software Foundation. All rights reserved.

Copyright © 2000 BeOpen.com. All rights reserved.

Copyright © 1995-2000 Corporation for National Research Initiatives. All rights reserved.

Copyright © 1991-1995 Stichting Mathematisch Centrum. All rights reserved.

Abstract:

Python je vysoce výkonný programovací jazyk používající efektivní vysokoúrovňové datové typy, přičemž jednoduše a elegantně řeší otázku objektově orientovaného programování. Jeho syntaxe a dynamické typy spolu s interpretováním kódu dotváří pověst ideálního nástroje pro psaní skriptů a rychlý vývoj aplikací (Rapid Application Development, RAD). Samotný interpretr jazyka je spustitelný na velkém množství platforem včetně Linuxu, Windows, MacOS a DOS.

Zdrojové kódy interpretru Pythonu a standardních knihoven jsou volně ke stažení z domovské stránky Pythonu (http://www.python.org/) a je možné je dále volně modifikovat a distribuovat. Na této stránce také najdete předkompilované instalační balíčky pro většinu podporovaných platforem a nechybí ani množství odkazů na další moduly, programy a nástroje určené uživatelům Pythonu.

Prostředí jazyka je snadno rozšiřitelné pomocí funkcí a datových typů napsaných v jazycích C nebo C++. Python lze také použít jako skriptovací jazyk pro aplikace v jiných jazycích.

Tato učebnice jazyka Python vás zasvětí do logiky jazyka a jeho základních vlastností. Rovněž se dozvíte více o běhovém systému, přičemž je ideální mít tento systém přímo nainstalovaný na vašem systému a veškeré příklady si zkoušet přímo v něm. Každá ukázka je ale psána s ohledem na názornost, proto by měla být snadno pochopitelná i pro začátečníka, který nemá přímo možnost si ji hned vyzkoušet.

Pro podrobnější popis standardních objektů a modulů nahlédněte do dokumentu "Python Library Reference", zatímco v dokumentu "Python Reference Manual" naleznete formální definici jazyka (všechny zde uváděné dokumenty jsou součástí distribučního balíčku zdrojových kódů). Těm, kteří potřebují Python rozšiřovat o své vlastní doplňky v jazycích C nebo C++, se budou hodit dokumenty "Extending and Embedding the Python Interpretr" a "Python/C API Reference". Tyto dokumenty můžete zároveň najít na stránkách http://www.python.org.

Tato publikace se nesnaží být vyčerpávající, vysvětluje pouze nejzákladnější vlastnosti jazyka Python. S její pomocí si ale můžete vytvořit představu o tom, jak samotný jazyk vypadá. Po jejím přečtení dokážete pochopit strukturu již existujícího kódu. Zároveň se naučíte potřebné základy pro psaní nových programů v jazyce Python. Po zvládnutí této učebnice můžete pokračovat studováním dokumentace k mnoha modulům popsaných dokumentem "Python Library Reference".

Viz O tomto dokumentu... kde naleznete informace, jak upozornit na případné chyby.