Python: programovací jazyk pro každého!

Lektor a dodavatel:
Ing. Vladimír Macek (kontakty)
Nejčastější délka:
3 dny

Pro koho Python je

Toto školení je ideální pro jednotlivce či firmy, kde samostatně pracují (nejen) programátoři na různých projektech. Školení je vhodné pro úplné nováčky, začátečníky i zkušené programátory. Zkušení jsou často překvapeni, protože mnohdy přeskočili základy. Ty jim pak chybí a zanášejí do svého pythonského kódu nevhodné konstrukce.

Nováčci už od prvních setkání s jazykem dostávají nápady, jak jej ve své praxi efektivně použít. Programovací jazyk Python je překvapivě jednoduchý, velmi praktický a nadčasový. Jeho použití se rychle rozšiřuje, v současnosti patří k nejoblíbenějším programovacím jazykům. V praxi jej používají programátoři i samouci. Často bez teoretických základů si usnadňují a účinně automatizují práci. Dost možná i ve vaší firmě.

Nejste-li programátor a o tomto jazyce slyšíte poprvé, zeptejte se na Python některého programátora. Budete překvapeni, kolik lidí Python používá, aniž by jej pořádně znali. I proto je dobré takové samouky proškolit, aby byli ještě výrazně efektivnější.

Používat Python je radost

Používání Pythonu je zcela svobodné a bezplatné. Díky své jednoduchosti a síle pronikl i do oblastí mimo programování; mezi specialisty mj. na správu serverů, testování a kontrolu kvality, obecné zpracování dat, matematiku a exaktní vědy, byznys, výrobu, grafiku a vizuální efekty či mikroelektroniku jakožto vynikající prostředek pro experimentování, vývoj, rozšiřování nebo integraci. Podívejte se na impozantní seznam úspěšných využití v desítkách oblastí.

Možnost načrtnout za několik minut svůj nápad, otestovat si ho, hrát si s ním a za další chvilku ho rozpracovat a finalizovat je fantastická. Největším kladem je, že pracovat v Pythonu je potěšení. Je jednoduchý a přístupný každému.

Jak školení probíhá

Kurs je veden lektorem, který Python od roku 2003 intenzivně používá na různorodých projektech svých klientů i svých vlastních. Bude kladen primární důraz na praxi, individuální experimentování a realizaci ilustrativních příkladů. V případě zájmu je možná i diskuse nad zkušenostmi či inspirativními problémy z praxe.

Vše je možné se naučit samostatně a Python tomu nestaví žádné překážky. Ale poslechnout si člověka, který má s Pythonem dlouholeté praktické zkušenosti, znamená velkou výhodu. Podívejte se na hlavní vlastnosti a přednosti jazyka Python:

První fáze – teoretické základy

V první fázi položíme teoretické základy, naučíte se psát v jazyce samotném, pochopíte jeho filosofii, osvojíte si jeho vyjadřovací prvky (kterých není mnoho), poznáte, jak se provádí program, s jakými daty umí pracovat a jak si rozumí s okolím.

Klepněte sem pro zobrazení témat

Druhá fáze – praktický Python

V druhé fázi společně pohlédneme na praktické součástky Pythonu jako jsou např. moduly, výjimky, dědičnost, iterátory a generátory či dekorátory; zmíníme vhodný styl psaní kódu. Samotný jazyk však k úspěchu nestačí. Pro užitečnou praxi je třeba mít přehled o přibalené standardní knihovně. Pomocí ní pythonisté radikálně šetří čas a sjednocují svou práci.

Probereme pokročilá témata samotného jazyka Python, která jej ukážou jako skutečně vysokoúrovňový jazyk se zajímavými vlastnostmi jako je vícenásobná dědičnost, správa kontextů pro pohodlné a dobře čitelné alokace či bezpečné dealokace prostředků.

Ukážeme, jak dělit program do modulů a balíků, jak ošetřit chyby, jak pracovat s opakujícími se ději o neznámém počtu iterací, dotkneme se i konstruktů funkcionálního typu.

Třetí fáze – práce s knihovnou

Součástí balíku Pythonu je také rozsáhlá tzv. standardní knihovna, ve které jsou (většinou přímo v Pythonu) implementovány stovky užitečných funkcí a tříd – stavebních kamenů pythonských aplikací. Knihovna shromažďuje a zdarma nabízí výsledky tisíců hodin duševní práce chytrých lidí ve formě standardizovaných řešení každodenních úkolů (má-li program komunikovat na standardních protokolech, pracovat s daty, organizovat a ukládat je, ovládat periferie počítače, je-li potřeba program ladit, zkoumat uvnitř, pracovat s operačním systémem buď abstraktně nebo s konkrétně daným atp.).

Jde to i bez knihovny, ale z jakého důvodu? Když si necháte ukázat, co už existuje, nebudete to při práci muset sami vymýšlet a kolegové v týmech si vás budou cenit.

Na Internetu jsou k dispozici další tisíce hotových modulů přímo použitelných ve vlastních programech, které nabízejí řešení úkolů z nejrůznějších oborů lidské činnosti.

Bude-li zájem o závěrečnou diskusi, dojde i na ni. Lektor se nebojí zabrousit i do vzdálenějších témat!

Klepněte sem pro zobrazení témat

O lektorovi

Vývojář, lektor a konzultant Vladimír Macek vyznává to, co je jednoduché, přímočaré a elegantní. To ho vedlo v roce 1996 k užívání a později zakázkové správě Linuxu stojícím na dekádami prověřenému konceptu UNIX a k práci v jazycích bash a C. V roce 2003 objevil jazyk Python, což mu umožnilo se posunout více k vývoji skriptů a aplikací zpracovávajících data. Později přibyl webový framework Django, který uzavírá trojici výkonných nástrojů podporujících svižnou, čistou a bezpečnou realizaci přání klientů. Dále dodává firmám školení na míru a konzultace jejich vnitřního IT fungování. Má za sebou i výuku na školách a nyní z většiny pracuje na volné noze, částečně pak pro sdružení CESNET. Více informací (reference)...